Gdańska Solidarność

Standard

Nie od dziś wiadomo, że Gdańsk był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Czy miały one wpływ na jego dzisiejszy wygląd? Kiedy patrzymy na to miejsce, widzimy ogromne turystyczne zagłębie z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą hotelarską (), ogromną ilością restauracji i miejsc rozrywki. Trudno uwierzyć, że w ostatnich stu latach odbywały się tu wydarzenia historyczne, które miały wpływ na cały kraj i przez które ginęli i cierpieli ludzie. Choć dziś opinie Polaków na ten temat są bardzo podzielone, a główni bohaterzy po części zostali obdarzeni infamią, to nie ulega wątpliwości, że był to krok do wolnej Polski i niezależnych związków zawodowych.

O wydarzeniach związanych z Solidarnością słyszał każdy Polak. To właśnie w Gdańsku miały miejsce najważniejsze momenty, związane ze strajkami w stoczni oraz działalnością Lecha Wałęsy. Ważne zdarzenia w tym mieście miały miejsce dwukrotnie. Mowa tu o sprawach, mających wpływ na losy Polski i Europy. To tu nastąpił pierwszy wystrzał, rozpoczynający II wojnę światową. Kilkadziesiąt lat później miały tu miejsce przeżycia, związane z podpisaniem słynnego porozumienia pomiędzy przewodniczącym strajku w stoczni, a władzami PRL-u. Pracownicy zakładu przedstawili 21 postulatów, spośród których najważniejszym była możliwość pełnoprawnego tworzenia się związku zawodowego „Solidarność”. Była to pierwsza organizacja, która buntowała się przeciwko sowieckiej władzy, a po kilku dniach zapisało się do niej kilka milionów Polaków. Był to jeden z największych ruchów i zrywów społecznych w powojennej Polsce.

Zarówno mieszkańcy Gdańska, jak i wszyscy Polacy łaknęli wolności, dlatego też wydarzenia związane z prowadzeniem stanu wojennego w 1981 roku jeszcze bardziej podkręciły wolnościowe myślenie i zapędy. Tego nie był w stanie już nikt zatrzymać. Epizody rozgrywające się w Gdańsku były tylko cegiełką w wielkiej budowie przemian we Wschodniej Europie. Jednak to właśnie one przyczyniły się albo nawet bezpośrednio doprowadziły do upadku komunizmu. Obecnie w tym miejscu powstało Europejskie Centrum Solidarności. Każdy słyszał na lekcjach historii o wydarzeniach, związanych z Solidarnością oraz strajkami, które pośrednio dały nam wolność pod każdym względem. Warto zatem odwiedzić te miejsca i obdarzyć szacunkiem osoby, które o to walczyły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>