Muzeum Dawnych Tortur w Zielonej Górze

Standard

Zielona Góra to piękne miasto położone w zachodniej Polsce, na północnym krańcu Dolnego Śląska, choć administracyjnie należy obecnie do województwa lubuskiego. Niewiele ucierpiało na skutek działań wojennych w latach 1939-1945, w związku czym można tam podziwiać niezliczoną ilość zabytkowych budowli (oprócz unikatowej przedwojennej zabudowy willowej, można tam znaleźć wiele budynków pamiętających bardziej odległe czasy, w tym nawet takie, które powstały w średniowieczu). Jest zatem co zwiedzać i należy uzbroić się w większą ilość czasu, aby obejrzeć wszystko.

Jeśli do tego dodać atrakcje położone w niedalekiej odległości od Zielonej Góry (w tym malownicze szlaki turystyczne piesze i rowerowe), może się okazać, że konieczna będzie akcja pod kryptonimem „dostępne noclegi Zielona Góra”. Nie będzie z tym problemu, ponieważ w Zielonej Górze, jako mieście turystycznym, baza noclegowa jest dobrze zorganizowana, a informacje na jej temat można znaleźć chociażby w Internecie. Planując zatem wycieczkę w tę okolicę, warto zawczasu pomyśleć o rezerwacji odpowiedniego noclegu.

Jedną z najciekawszych atrakcji Zielonej Góry jest Muzeum Dawnych Tortur, które znajduje się w podziemiach Muzeum Ziemi Lubuskiej. Z racji swej powierzchni (ponad 200 metrów kwadratowych) jest to największa w Polsce ekspozycja dotycząca historii prawa karnego i procesu karnego. Na wystawach, oprócz oczywistych w tym miejscu, autentycznych narzędzi tortur oraz ich replik, można obejrzeć również grafiki obrazujące sposób ich zastosowania oraz rozwój na przestrzeni wieków. Ciekawostką jest, że muzeum posiada też eksponaty związane z karami na honorze, czyli – jakby można to dziś wprost nazwać – torturami psychicznymi, wśród których „perełkę” stanowią kamienie hańbiące (jedne z trzech znanych zachowanych w tak dobrym stanie egzemplarzy na świecie).

Dla żądnych mocnych wrażeń trzeba dodać, że to jeszcze nie wszystko. Zwiedzanie muzeum może naprawdę przyprawić o gęsią skórkę nawet osoby o mocnych nerwach. Już sam klimat jest niesamowity. Niskie piwnice, w których się ono znajduje są rekonstrukcją i zostały zaaranżowane w taki sposób, aby odtworzyć atmosferę panującą w autentycznych zielonogórskich lochach. Wszędzie panuje półmrok, podłoga wyłożona jest cegłami, przejścia są ciasne i łukowate, w wielu zakątkach można zobaczyć wyglądające jak żywe szczury i manekiny imitujące skazańców. Dodając do tego otaczające zwiedzających dźwięki jęków, krzyków, płaczu, odczytywanych wyroków i błagań o litość, można sobie tylko wyobrazić, jak przerażająca panuje tam atmosfera.

Oprócz odtworzonych lochów można też zwiedzić przykładową salę rozpraw, przeznaczoną typowo na procesy o czary oraz zobaczyć inscenizację takiego procesu. Nie ma się zatem co dziwić, że to nietypowe muzeum bywa nazywane najokrutniejszą atrakcją turystyczną w Polsce. Z tego też powodu zalecane jest, aby nie zwiedzały go dzieci w wieku poniżej 12 lat, a jeśli już, to jedynie pod opieką dorosłych opiekunów, którzy wytłumaczą, że jest to jedynie inscenizacja i żadna z oglądanych scen nie dzieje się naprawdę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>