Zamek Żupny w Wieliczce

Standard

Turyści, którzy wybierają się do Wieliczki, często nie zdają sobie sprawy z tego, że Kopalnia Soli nie jest jedynym miejscem, które warto zobaczyć w tym wyjątkowym mieście. Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasło: „noclegi Wieliczka online”, zauważymy, że w pobliżu Zamku Żupnego znajdują się liczne hotele, w których można się zatrzymać. Bogata baza noclegowa jest efektem wysokiego zainteresowania turystów tym miastem. Lokalizacja noclegów obok Zamku Żupnego świadczy o tym, że jest to miejsce, o którym nie można zapomnieć, planując zwiedzanie Wieliczki.

Zamek Żupny jest wpisany na listę UNESCO. Najstarsza jego część pochodzi aż z trzynastego wieku. Dawniej służył on jako siedziba dla zarządu kopalni w Wieliczce i Bochni, obecnie zaś jest siedzibą Muzeum Żup Krakowskich. Zamek Żupny ma dość bogatą historię. Z jego początkami związany jest książę Henryk IV Probus. Największy rozwój zamku, ale i całego miasta datuje się na panowanie Kazimierza Wielkiego, wybitnego władcy w historii Polski. Zamku nie oszczędzały pożary i wojny. W 1945 roku został w dużej mierze zniszczony przez wojsko radzieckie, ale na szczęście wyremontowano go. Remont zakończono w 1992 roku. Zamek składa się z kilku części. Najstarszą jest Zamek Środkowy, czyli tak zwany Dom Pośród Żupy. Turyści mogą obejrzeć tu wystawę archeologiczną, historyczną oraz kolekcję solniczek. To właśnie tu umieszczane są również wystawy czasowe. Kolejna część zamku to Zamek Północny, inaczej Dom Żupny. Pełni on funkcje naukowe, administracyjne, ale oprócz tego funkcjonuje tu kawiarnia. Z kolei w Zamku Południowym również znajdują się wystawy czasowe, a także restauracja. Warto także zobaczyć basztę i dawną kuchnię żupną. Na Zamku Żupnym kwitnie życie kulturalne. Odbywają się tu liczne koncerty, z których do najważniejszych należą: Summer Music Festival oraz Popołudnie ze Straussem. Ponadto corocznie na dziedzińcu organizowane jest Święto Soli, utrzymane w średniowiecznym klimacie. Podczas tego święta można zobaczyć różne inscenizacje historyczne, uczestniczyć w warsztatach i pokazach edukacyjnych. Oprócz nich dla turystów przewidziane są także różne inne atrakcje. W wolnej chwili warto także odbyć spacer po pięknym ogrodzie zamkowym.

Okazuje się, że Wieliczka słynie nie tylko z kopalni, ale i zamku, którym turyści również są zachwyceni. Jeżeli akurat jesteśmy w tym mieście, nie zapomnijmy o zwiedzeniu tego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>